"Kartepe Taktik Sahamızda Adrenalini Yaşayın!"

Merhaba sevgili paintball severler,

2018 yılı itibariyle kişi başı oyuna katılım ücretleri;

 

Kamuflaj + marker + paintball maskesi + eldiven + bot + darbe emici yelek + 100 mermi + hakemlik ücreti  =40 TL

Bir oyun için ayrılan süre 120 dk.dır. 

Extra boyatopu 100 adet = 20 TL

Çoklu extra top alımlarında indirim uygulanır (4000 adet ve üzeri).

 !!Haftasonu Rezervasyonu için lütfen birkaç gün önceden kayıt yaptırınız!!

Paintball oyunu ve kuralları hakkkında;

1) Maske Kuralı: Oyuncu oyun alanı olarak belirlenmiş ağla çevrili bölge içerisinde  paintball için özel olarak tasarlanmış koruyucu paintball maskeleri olmadan bulunamaz ve paintball oynayamaz.

2) (Marker) İşaretleyici Emniyeti Kuralı: Oyun esnasında kullanılan işaretleyicilerin emniyetleri hakemin uyarısı ile açılır ve yine hakem tarafından verilen bir diğer uyarı ile kapatılır. Diğer her durumda silahların emniyetleri kapalı tutulmak zorundadır.

3) 5 Metre Kuralı: yeni başlayan paintball oyuncuları için uygulanan bu kural rakip oyuncuların birbirlerine fiziksel zarar vermemeleri amacı ile konulmuştur. Kurala göre oyuncular birbirlerine 5mt den daha fazla yaklaşarak ateş edemezler.

Bu üç kural dışında paintball oynarken hakem direktiflerine uymak en önemli zorunluluklardandır.

Aynı zamanda her işletme kendi oyun sahasının ve işletmesinin karekteristik özelliklerine göre çeşitli özel durum kuralları koyabilir. Bu gibi durumlarda oyun öncesinde oyuncular mutlaka profesyonel bir hakemden oyun öncesi eğitimi almalı ve işletmeye özel uygulamaları mutlaka öğrenmelidir.

Senaryolar:

İşletmeler kendi oyun alanlarının yapısına göre çeşitli oyun senaryoları belirlemiştir. Bu senaryolar Türkiye’de ve Dünya’da en çok uygulanan “Çift Bayrak Senaryosu” ve aslında türevleri olan;

 • Tek Bayrak
 • Başkanı Koru
 • Son Adam
 • İki Takım Girer Bir Takım Çıkar
 • Bomba İmha

Tarihçe:

Paintball 2006 senesinde 25. yılını kutlamış olan ve yeni bir spor sayılan paintballun çıkış noktası çok kesin olmamakla birlikte California’lı orman korucularının kesecekleri ağaçları işaretlerken sıkılıp bunu bir eğlenceye çevirmeleri ve ileri görüşlü bir girişimcinin de bunu eğlence ve spor amaçlı kullanmak için ilk işaretleyici geliştirmesine dayandığı senaryosu en mantıklı ve geçerli senaryodur. Bu işaretleyicilerin bir tür savaş ve strateji oyununda güvenli bir şekilde kullanılmaya başlaması ile şuan itibari ile dünyanın 3. büyük ekstrem sporu olan paintballun yükselişi başladı.

Günümüzde Dünya’da 5 kıtada paintball oynanmaktadır. Sadece Amerika, Avrupa ve Asya’da 13.600.000 adet kayıtlı sporcu bulunmaktadır. Paintball, yapılan araştırmalara göre Dünya’da en çok rağbet gören 3. ekstrem spor olmasının yanı sıra SGMA (Amerika Spor Malzemeleri Üreticileri Birliği)’nın yaptığı araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm spor organizasyonları arasında en populer 4. sportif organizasyondur.

Paintball sporunun şu an Dünya’daki durumu ile ilgili istatistiki bilgiler aşağıda dikkatinize sunulmuştur.

 • Paintball 104 farklı ülkede oynanmaktadır.
 • 13.600.000 adet kayıtlı profesyonel oyuncu bulunmaktadır.
 • Dünya’da 9250 adet kayıtlı profesyonel paintball takımı bulunmaktadır .
 • Dünya’da 3734 adet uluslararası standartlara uygun paintball sahası bulunmaktadır.
 • Dünya’da 15 adet uluslararası turnuva ve 11 adet uluslararası lig bulunmaktadır.
 • Dünya’da 16 adet uluslararası periyodik (420.000 baskı) basılı yayın vardır.
 • Dünya’da 537 adet üniversite paintball kulübü vardır.
 • Dünya’da 3482 adet paintball mağazası bulunmaktadır.
 • İnternet ortamında 18237 adet paintball websitesi bulunmaktadır.
 • Dünya’da 12 paintball topu, 74 tane de paintball ekipmanı üreticisi vardır.

Paintball güvenlik kurallarına uyulduğu sürece sakatlanma olasılığı ufak tefek sıyrık ve kızarıklıklar dışında Futboldan çok daha az bir ihtimaldir.